GPT-4 Nedir? GPT-4 Nasıl Kullanılır?

Ar-Ge Yazıları 27 Aralık 2023

GPT-4Chat GPT(4000 x 1600 px)


Günümüzde yapay zeka (AI), hayatımızın her alanında giderek daha fazla yer ediniyor. Bu alandaki gelişmelerden biri de büyük dil modelleri (LLM) olarak bilinen AI modellerinin gelişimidir. LLM'ler, insan benzeri metin üretme, dilleri çevirme ve karmaşık soruları yanıtlama gibi görevleri yerine getirme yeteneğine sahiptir. Bu makalede, GPT-4'ün özelliklerini, yeteneklerini ve potansiyel kullanım alanlarını inceleyeceğiz.


Kıdemli Veri Bilimcisimiz Furkan Gül tarafından hazırlanan makalede GPT-4 ve Chat GPT+ ile ilgili bilgiler edineceğiz.

OpenAI tarafından geliştirilen GPT-4, 2023 yılı itibariyle mevcut olan en gelişmiş LLM'lerden biridir. GPT-4, 175 milyar parametreye sahip ve bu da onu önceki sürümlerden çok daha büyük ve güçlü hale getiriyor. Bu sayede GPT-4, daha karmaşık ve yaratıcı metinler üretebiliyor ve daha doğru ve kapsamlı yanıtlar verebiliyor.


Eğer GPT-4 dil modelini denemek isterseniz, Chat GPT+ hizmetine ücretli abone olmanız gerekmektedir. Chat GPT+, Chat GPT'nin premium sürümü olarak bilinir. GPT-4 yani ChatGPT+'ya erişmek için OpenAI hesabınıza giriş yapmanız ve abonelik ücretini ödemeniz gerekmektedir.


GPT-4'ün yetenekleri arasında şiir, hikaye, makale, kod ve müzik parçaları gibi çeşitli metin formatları oluşturabilme bulunmaktadır. Ayrıca, farklı dilleri yüksek kalitede çevirebilme, karmaşık soruları anlayıp doğru yanıtlama ve yaratıcı içerikler üretebilme yetenekleri ön plandadır.


Bu yetenekler, GPT-4'ü çeşitli alanlarda kullanılabilir kılar. Örneğin, oyun geliştirme süreçlerinde karakter diyalogları, görevler ve hikayeler oluşturmak için kullanılabilir. Doğal dil işleme alanında metin özetleme, dil çevirisi ve soru-cevap uygulamaları gibi görevlerde kullanılabilir. E-ticarette müşteri hizmetleri, sipariş işleme ve geri bildirim değerlendirme gibi alanlarda kullanım potansiyeli bulunmaktadır. Makalenin devamında GPT-4 hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.


Makale içerisinde aşağıdaki konular hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz:

  • GPT-4 (Generative Pre-Training Transformer 4) nedir ve nasıl erişilir?
  • GPT-4 dil modeli hangi veri kaynaklarından beslenir? Beslendigi veri kaynaklarının büyüklükleri nelerdir?
  • GPT-4'ü GPT-3'ten ayıran başlıca yenilikler nelerdir?
  • Dünya genelinde GPT-4 ile yapılan öncü çalısmalar nelerdir? Endüstride nasıl kullanılmaktadır?
  • GPT-4 ile Doguş Grubu veya Doguş Teknoloji'de uygulanabilecek iş alanı, faaliyet ve projeler nelerdir?
  • Chat GPT4'ten beklenilen fakat beklentiyi karşılamayan yönler nelerdir? GPT-4'ün eksik yönleri nelerdir?
  • OpenAl'in geliştirdiği dil modelleri ve en gelişmiş dil modeli olan GPT-4 ile birlikte oluşabilecek etik problemler nelerdir? 
  • Kurum/kuruluşlar etik problemler için ne gibi önlemler alıyor?
  • GPT-4 çıktılarına benzer çıktılar üreten açık kaynak çalışmalar var mıdır? 
  • Bu çalışmaların GPT-4 ile avantaj ve dezavantajları nelerdir?


GPT-4 başlıklı yazımızın tamamına erişmek için buraya tıklayın.