Dijital İK Nedir? İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm

Dijital insan kaynakları uygulamaları nelerdir, insan kaynaklarında dijital dönüşüm örnekleri nelerdir, IK yönetiminde dijital süreçlerin faydaları nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını kapsayan faydalı bir içerik hazırladık.

000000510_dijital-ik-nedir_insan-kaynaklarinda-dijital-donusum

Gelişen ve değişen yeni teknolojiler, iş modellerini geliştirdi ve değiştirdi. Dijital dönüşüm ile tanışan İnsan Kaynakları departmanları, insan kaynakları hizmetlerini ve süreçlerini dijital ortama taşıdı. Dijital İK, kısaca İnsan Kaynakları’nın dijital dönüşüm sürecidir.


Dijital İK veya Dijital İnsan Kaynakları Uygulamaları, yazılım ve bulut teknolojilerinden faydalanılarak üretilen bir süreç optimizasyonudur. Dijital dönüşüme sahip Dijital İK, insan kaynaklarını etkili ve verimli bir pozisyona getirmeye çalışmaktadır.Dijital İnsan Kaynakları Uygulamaları Nelerdir?


İnsan Kaynakları’nın işe alım süreçlerinde, insan kaynakları bilgilerinin derlenmesi ve değerlendirilmesi gibi çeşitli hizmetleri ve süreçleri Dijital İnsan Kaynakları Uygulamaları üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Dijital İnsan Kaynakları Uygulamaları; işe alım süreçlerinde, oryantasyon süreçlerinde, performans ve eğitim yönetimi süreçlerinde etkili rol oynamaktadır.

İşe Alım ve Oryantasyon Süreçlerinde Dijital İK


Dijital İK uygulamaları, işe alım ve oryantasyon süreçlerinde etkin rol alarak, birçok fayda sağlamaktadır. İşe alım süreçlerinde gerekli olan belgelerin uygulamaya yüklenmesini sağlamaktadır. Ek olarak, işe alım süreçlerinde ön görüşme sınavları gibi değerlendirme verileri de uygulama sayesinde gerçekleşmektedir.

Online ortamda gerçekleşen bu hizmetler hem çalışana hem de yeni başlayacak olan adaya birçok kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. Dijital İK uygulamaları ile daha hızlı ve verimli bir süreç gerçekleşmektedir.


Performans ve Eğitim Yönetimi Süreçlerinde Dijital İK


Performans yönetimi uygulamaları çeşitli sistemleri içermektedir. Performans yönetimi uygulaması ile elde edilen bilgiler derlenerek değerlendirilmektedir.

Geri dönüşler ve bilgiler doğrultusunda çalışanların beceri ve tutumlarına göre uygulamalar belirlenir. Böylece, çalışanların becerilerini öne çıkaracak çözümler ile performanslarına doğru bir yaklaşım sağlanır.

Diğer taraftan, çalışanların kişisel ve kariyer gelişim süreçlerinde yeni yetkinlik kazandırılmasında etkin rol oynar. Eğitim yönetimi süreçleri, çalışan yetkinliği ile şirketin hedefleri doğrultusunda hazırlanmaktadır.


İletişim Süreçlerinde Dijital İK


İnsan kaynakları departmanı, şirket içinde çalışan her kişinin güçlü bir iletişim kurmasını sağlamaktadır. Dijital İK Uygulamalarında; fikirler, öneri ve duyurular daha hızlı bir şekilde paylaşılmaktadır. Bu sayede, çalışan öneri ve düşüncesi hızlı çözüme ulaşmaktadır, bu da çalışan memnuniyetini artırmaktadır.

WelCalm ile Dijital İnsan Kaynakları Süreçle


Welcalm, dijital insan kaynakları yönetimi uygulamasıdır. Welcalm, işe yeni başlayan çalışanların oryantasyon programlarında işe alım süreçlerini kolaylaştırılmasını sağlamaktadır.


WelCalm’ın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?


Welcalm, Doğuş Teknoloji ürünlerinden birisidir. Dijital insan kaynakları yönetimi uygulaması olan Welcalm, işe alım süreçlerinde işe yeni başlayacak olan adaylara ve işe yeni başlayan çalışanlara destek sağlayan bir uygulamadır. Welcalm, dijital insan kaynakları yönetimi uygulamasının çeşitli avantajları bulunmaktadır;


  • Welcalm, işe yeni başlayacak çalışan adayların oryantasyon süreçlerinde, çalışanın ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap vermektedir. Bu sebeple, Welcalm marka imajına katkı sağlamakta ve şirkete rakipleri arasında fark yaratmaktadır.


  • Welcalm uygulamasında bulunan, çalışanın kişisel ve kariyer gelişimine katkı sağlayacak olan eğitim videoları sayesinde hem aday çalışana hem de şirkete zamandan kazanç sağlamaktadır.


  • Oryantasyon sürecindeki aday çalışanın, işe alım sürecinde gerekli olan belgelerin online alınmasını sağlayarak işe başlama sürecini kolay bir sürece çevirir. Böylece işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır.


  • Welcalm, İnsan Kaynakları ekiplerine çalışan adayların gerekli belge teslimi, eğitim tamamlama süreçleri gibi güncel durumları hakkında takip ve raporlama imkânı sunmaktadır. 


  • Ekibe yeni katılan çalışanlara, işe başlamadan önce şirketle alakalı verilere ulaşma ve kendisine destek olacak kişiler ile tanışma fırsatı sağlamaktadır. 


  • Welcalm, yeni işe başlayacak çalışan adayların memnuniyetini artırmayı ve oryantasyon sürecinin hızlı ve verimli geçmesini sağlamaktadır.

Welcalm, yeni işe başlayacak çalışanlara ve çalışan adaylarına çeşitli avantajlar sağladığı gibi şirkete de birçok avantaj sağlamaktadır. Welcalm sayesinde daha verimli bir süreç gerçekleştirirken, çalışan memnuniyeti de artmaktadır.


Günümüz teknoloji dünyasında sektörden bağımsız olarak birçok şirket, dijital dönüşüm süreçlerini konuşuyor. Şirketler, dijital dönüşümü bünyesinde bulunan her departmana uyguluyor.


Şirketler, yeni teknoloji gelişmelerinin her iş kolundaki etkilerinin olumlu bir boyuta ulaştığı bir gerçek ile karşı karşıya. İnsan kaynakları departmanının, değişen ve gelişen teknoloji ile yenilenmesi sayesinde işverenler, görüşme sağladıkları yeni çalışan adaylara memnuniyet ve kolaylık sağlamaktadırlar.


İnsan kaynaklarında yaşanan bu dijital dönüşüm, İK 4.0 olarak tanımlanmaktadır ve işe alım süreçlerinde dijitalleşmenin sonuçları net bir şekilde gözlemlenmektedir.

Popüler Yazılar

GPT-4-Chat GPT(304 x 140 px)
GPT-4 Nedir? GPT-4 Nasıl Kullanılır?

Günümüzde yapay zeka (AI), hayatımızın her alanında giderek daha fazla yer ediniyor. Bu alandaki gelişmelerden biri de büyük dil modelleri (LLM) olarak bilinen AI modellerinin gelişimidir.GPT-4'ün özelliklerini, yeteneklerini ve potansiyel kullanım alanlarını inceleyeceğiz.

Ar-Ge

27 Aralık 2023 | 4 dk okuma

büyük
Kurumsal Farkındalık Yönetiminde Teknoloji Kullanımı

Kurumsal dünyada başarılı bir farkındalık yönetimi, gün geçtikçe daha kritik hale gelir

Bilgi Güvenliği

18 Ekim 2023 | 4 dk okuma

Disaster_-recovery-services(304_×_140_px)
Kriz Anlarında İş Sürekliliği, Felaket Kurtarma (Disaster Recovery) En İyi Uygulamaları

Modern iş dünyasında olağanüstü durumlar, doğal afetler ve teknoloji başarısızlıkları gibi beklenmeyen durumlar her an ortaya çıkabilir. Bu tür olaylar, iş sürekliliğinin kesintiye uğramasına ve organizasyonların ciddi zarar görmesine neden olabilir. İşte bu noktada iş sürekliliği planlaması ve felaket kurtarma uygulamaları devreye girer.

İş Sürekliliği Yönetimi

22 Eylül 2023 | 3 dk okuma

(304_×_140_px)
Veri Tahminlemesi ile Kararlarınızı Verilere Dayandırın

Kararlarınızın geleceği şekillendirdiğini bilmek sizi endişelendiriyor olabilir. Ancak yalnızca sezgileriniz üzerinden hareket etmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 21. yüzyılın dijital çağında veri tahminlemesi, karar alma süreçlerinde büyük bir dönüşüm sağlıyor. İşte veri tahminlemesinin karmaşık dünyası! Kararlarınızı verilere nasıl dayandırabilirsiniz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Veri Çözümleri

24 Ağustos 2023 | 5 dk okuma

Compliance_and_Permission_Management_Privacy_and_Data_Protection_(378_×_240_px)
Veri Uyumluluğu ve İzin Yönetimi

Veri uyumluluğu ve izin yönetimi, kullanıcı gizliliği ve veri koruması açısından önemli bir ilişkiye sahiptir. Veri uyumluluğu, ilgili veri koruma mevzuatlarına ve standartlara uygun bir şekilde verilerin işlenmesini ve korunmasını sağlarken, izin yönetimi ise kullanıcıların verilerinin nasıl kullanılabileceğine dair kontrolleri içerir. Veri uyumluluğu, chatbotların gizlilik politikalarının, kullanıcıların verilerinin işlenmesi ve saklanmasıyla ilgili geçerli mevzuata uygun olarak hazırlanmasını gerektirir. Özellikle Avrupa Birliği'nde Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) gibi veri koruma düzenlemeleri, chatbotların kişisel verileri işleme süreçlerinde uyulması gereken çeşitli prensipler ve gereklilikler sunar. Bunlar arasında veri minimizasyonu, şeffaflık, veri erişimi ve kullanıcılara veri işleme süreçlerine rıza verme hakkı gibi konular yer alır.

Veri Uyumluluğu

21 Temmuz 2023 | 4 dk okuma

listing
CRM ve Pazarlama Otomasyonu Nedir?

CRM (Customer Relationship Management), müşteri ilişkilerini düzenleme ve yönetme anlamını taşır. İşletmelerin potansiyel müşteri kitlesi ile etkileşimlerini izlemek, yönetmek ve geliştirmek için kullandığı bir strateji ve teknoloji sistemidir. CRM, müşteri bilgilerini toplamak, depolamak, analiz etmek ve bu bilgilere dayalı olarak daha iyi müşteri deneyimi ve ilişkileri oluşturmak için kullanılır. CRM, müşterilerle ilgili bilgileri tek bir merkezi veri tabanında toplar ve bu bilgileri kullanarak müşteri etkileşimlerini takip eder. Bu veri tabanında müşteri iletişim bilgileri, satın alma geçmişi, destek talepleri, tercihleri ve diğer ilgili bilgiler yer alır. CRM, bu verilerin analizini yaparak müşterilerin ihtiyaçlarını, eğilimlerini ve davranışlarını anlamayı ve buna göre stratejiler geliştirmeyi sağlar.

CRM

23 Haziran 2023 | 4 dk okuma

Yapay_Zeka_Stratejileri_(620x473)
Yapay Zeka Destekli Stratejiler ile Üstün Müşteri Deneyimi

Günümüz iş dünyasında müşteri deneyimi sadece bir tercih değil, aynı zamanda işletmelerin başarısı için kritik bir unsurdur. İyi bir müşteri deneyimi; müşteri bağlılığını artırabilir, marka itibarını yükseltebilir ve rekabet avantajı sağlayabilir. Yapay zeka destekli stratejilerin yükselişi, işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmek için kullanabilecekleri yeni araçlar sunar. Bu teknolojiler, müşterilerle daha kişiselleştirilmiş, duyarlı ve etkileşimli bir şekilde iletişim kurmaya ve işletmelere daha üstün bir müşteri deneyimi sunmaya yardımcı olabilir. Ancak yapay zeka destekli stratejilerin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için doğru strateji ve uygulamaların belirlenmesi önemlidir.

Yapay Zeka

08 Haziran 2023 | 4 dk okuma

Yazılım_Servisi_Nedir_(620x473)
Yazılım Hizmeti Nedir?

Günümüzde işletmeler, verimliliklerini artırmak ve rekabet güçlerini korumak için teknolojiyi kullanmak zorundadır. Yazılım hizmetleri, işletmelerin iş süreçlerini optimize etmelerine ve daha verimli hale getirmelerine yardımcı olur. Türkiye’nin en büyük yazılım şirketleri de müşterilerinin ihtiyaçlarına özel çözümler sunarak onların hedeflerini en iyi şekilde anlayarak, müşterileri için en uygun yazılımı geliştirir.

Yazılım Geliştirme

10 Mayıs 2023 | 5 dk okuma