Bulut Güvenliği Nedir?

Bulut Hizmetleri 25 Kasım 2022

İnternet tabanlı bilgi işlem hizmetlerinin, istenilen zaman ve yerde ulaşılabilir olması gerekir. Bu tarzdaki bulut işlemlerinde öncelikli olarak gizlilik, bütünlük ve de kullanılabilirlik büyük derecede önemlidir. Kullanılabilir olması bilgilerin kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasını sağlar. Bütünlük ise bilgilerin tek bir yerde toplanarak zorlanmadan gerekli verilere erişimi kolaylaştırır.

cloud-services-hero

Dışarıdan gelebilecek kişilere karşı bilgiler saklı tutulur. Bulut güvenliği ilerleyen teknoloji ile beraber oldukça büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kişiler bilgilerinin korunması ve sızdırılmamasını ister. Bu yüzden bulut iletişim sistemleri harici ve dahili siber saldırılara karşı korunma altına alınır. Bulut güvenliği de ihtiyaç duyulan bu koruma için gerekli olan süreçler ve teknolojilerdir. Burada genellikle derinden bir savunma yapılmaya çalışılır.

Temelden gelen bir koruma ile siber saldırılara karşı bütün aşamalar desteklenmiş ve korunmuş olur. Sistem içerisinde pek çok müşterinin verisi ve şirket sırları olabilir. Bu tarz önemli dosyaların olduğu sistemlerde şirketin kendini güvence altına alması gerekir. Şirketin zarara uğramaması ve de kişilerin haklarını korumak için bulut sistemlerinin güvenliği önemlidir. Bu sistemlerin güvenlikleri de teknolojiler, protokoller ve uygulamalardan oluşur.Gelişen teknoloji ile yapılan güvenlik sistemleri de değişiklik gösterir. Yapılan işlemlerde ilerleyen durumlara uygun olarak yenilemeler yapması önemlidir. Bulut güvenlik sistemi eski sürüm olursa oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden siber saldırıların da gelişeceğini düşünerek güvenlik sistemlerini güçlendirmek gerekir.Bulut güvenlik sistemleri tedbir almaya yöneliktir. Buna yol açacak durumlar da şu şekildedir;• Oluşabilecek veri kaybında veri kurtarması yapılması,
• Verilerin çalınmasına karşı bağlı ağları ve de depoyu koruma,
• Kişilerin hataları yüzünden oluşabilecek sızıntıların ve dikkatsizliğin önüne geçme, ,
• Sistemde yer alan açığı etkilerinin az olmasını sağlama.Güvenlik sistemleri sayesinde şirketlerin uğraşları korunma altına alınmış olunur. Bu sistemin içerisinde farklı alanlara bakan bölümler yer alır. Veri güvenliği gelebilecek tehditleri engellemenin teknik yönünü ele alır. Bilgilerin görünümü içerisinde bir bariyer kurulmasını sağlar. Yaratılan şifre bu bariyerlerden birisidir. Yalnızca bu şifrenin cevabına erişimi olan kişiler tarafından veriler erişilebilir halde olur. Şifrelenen veriler çalınır veya kaybolursa artık okunmaz hale gelerek sızıntı yaşlanmasının önüne geçilir.Kimlik ve erişim yönetimi, kullanıcının kimlik doğrulayarak sisteme girişini sağlar. Erişime izni olan kişilerin verileri kullanarak oluşabilecek kötü durumlarda erişimlerini en aza indirerek bilgilerin açığa çıkması engellenir. Kimlik doğrulamaları, parola yönetimi ve bu gibi diğer yöntemler bu kapsama girer.Yönetim genel olarak tehditlerin engellenmesi, tespit edilmesi ve de azaltılmasına yönelik çalışır. Bulut sisteminin güvenli kullanım kuralları ve tehditlere müdahale tarzındaki bilgilerin bütün kullanıcılara verilmesi önemlidir. Veri saklama ve iş devamlılığı planlaması, sahip olunan verilerin kaybı sonrası onların geri kazanılması için gereken tedbirleri içerir. Bu planlamalar oluşabilecek olağanüstü durumlara karşı verileri fazlalık olarak yedekler.Çerez politikasından farklı olarak gizlilik politikasının amacı, müşterilerinize şirketinizin kişisel verilerini nasıl topladığını, dağıttığını ve kullandığını açıklamaktır. Tüm dünyadaki veri gizliliği düzenlemeleri, gizlilik politikalarının hangi kişisel bilgilerin toplandığını, neden toplandığını, bunlara kimlerin erişebileceğini ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin kontrolünü nasıl geri alabileceklerini net bir şekilde ortaya koymasını zorunlu kılar.Silinen veya da kaybolan veriler bu yedeklemeler sonrasında geri yüklenerek bilgi akışının devamlılığı sağlanır. Bu yedeklemeler koşullar öncesinde test edilmelidir ve planlar yapılarak işin devamlılığı sağlanmalıdır. Yasal uyumlulukta ise kişilerin yasal olarak korunan hakları gözetilir. Kullanıcıların istekleri dışında bir aleniyetleri söz konusu olamaz. Bu yüzden özel kullanıcı bilgileri kâr amacı için kullanılmamalıdır. Yönetmeliklere uygun bir şekilde şirket içerisinde bu veriler kullanılabilir. Yasal uyumlulukla birlikte cezai şartların oluşumunun önüne geçilir.Bulut Güvenliği Neden Önemlidir?


Eski dönemlerde bilgisayarların kendilerinde toplanan veriler gelişen teknoloji ile birlikte bulut teknolojilerinde saklanır hale geldi. Gelişen bu yeni sistem ile birlikte korunma altına alınması gerektiği de ortaya çıktı. Bulut güvenliği de işte bu şekilde gelişen teknolojiyle değişmeye ve büyümeye başladı.Sistem üzerindeki veriler ve uygulamalar internet erişimi olan yerlerde erişime açık hale gelir. Bu sebeple de onları korumaya almak önemlidir. Kişilerin ve şirketlerin birinci önceliği bulut sistemleri olduğundan bu sektör hızla büyüyor. İlerleyen teknoloji ile endüstri içerisindeki kullanıcıların veri erişimlerini kolaylaştırmak önem arz eder. Bu kolaylığın yanında elbette güvenlikte önemlidir.


Oluşabilecek risklere karşı önlem almak kullanıcılar ve sağlayıcılara karşı sorumluluk yüklemiştir. Bulut sistemleri içerisinde temel yapıdan tutun e-postalar ve de belgeler gibi küçük verileri barındırır. Bu verilerin 7 gün 24 saat süresince erişilebilir olması gerekir. Dahili bir biçimde fiziksel ulaşılabilen veri depolama yerlerinde bu süreç belirli saatlerde olabilir. Uzaktan ve her türlü erişim sağlanır olması da bu verilerin güvenliği için endişe verici bir durum oluşturabilir.Siber saldırıda bulunan kişiler bulut sistemlerine yaptıkları saldırılar ile verilere ulaşmaya çalışabilir. Bu verilerin korunması için bulut güvenliğine ihtiyaç vardır. Bu güvenlikler kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak seçilir. Saldırılara karşı kişilere sağladığı avantajlar önemlidir. Güvenlik sisteminin güçlü oluşu kişilerin saldırılara karşı oluşabilecek risklerini en aza indirir.Şirket sistemiyle uyum içerisinde çalışabilecek bir güvenlik sistemi sağlayarak çalışanların da kolay şekilde adapte olmasını sağlayabilirsiniz. Verilerini buluta taşımayı düşünen şirketler hızlı bir şekilde yapmak isteyebilir. Bunun olmaması gerekir. Bulut güvenliği bir bina gibi sağlam temeller üzerine inşa edilerek yapılması gereken bir durumdur. Yapılacak saldırılara karşı şirketlerin dosyalarını ve kullanıcılarını korur. Bu sayede kişiler kendilerini güvende hissettikleri bu durumda şirkete bağlılıkları artar.Bulut güvenliğinin pek çok farklı faydası vardır. Güvenlikle beraber sistemdeki uygulamalar ve veriler merkeze toplanır. Normal şartlarda farklı yerlerde olarak kullanımı zor olacak olan durumlar bir noktada toplanır. Siber saldırılar sonrasında oluşabilecek olağanüstü kurtarma aşamalarında birlikte olan bu bilgiler ile sistemin güvenliğini sağlamak oldukça kolay olur. Gelişen teknolojiler ile özel donanıma ihtiyaç kalmaz. Bu da şirketlerin ekstra bir şekilde bütçe oluşturmasına gerek kalmadığını gösterir.Sermaye harcamalarının azalmasını sağlamasının yanında idari genel giderlerin de azalmasını sağlar. Güvenlik sorunlarıyla reaktif olarak mücadele edildiği durumlarda, bulut güvenliği insan müdahalesiyle veya çok az müdahale ile 7/24 koruma sağlayan proaktif güvenlik özellikleri sunar. Etkili ve güvenilir bir bulut güvenlik platformu seçilmesi önemlidir. Bu sayede güvenlik alan kişilerin bir daha bu konu hakkında düşünmesine gerek kalmaz.Manuel bir şekilde güvenlik yapılandırılmasına gerek kalınmaz. Normal şartlar altında para ve zaman kaybı olan bu durum güvenilir şirket ile güvenlik yönetimi onlar tarafından yapılır. Kullanıcılar bulut sistemi içerisinde güvenilir hisseder. Kişilerin verilere ve uygulamalara ulaşabilmesi güven içerisinde olur. Pek çok farklı öge bulut içerisinde bulunur. Bu yüzden bu bulutun güvenliği oldukça büyük önem taşır.


Sistemden doğru şekilde yararlanmak, erişimlerin denetiminden, veri ihlallerinden korunmak isteyebilirsiniz. Bunları sağlamak doğru bulut güvenlik sistemi ile mevcut olur. Bu bulut sistemlerinin sınırları bazı devletlerin kanunlarında sınırlandırılır veya belirlenir. Bulut sistemleri ile sanal ofislerin yönetimi kolaylaşır. Kişilerin pahalı ekipmanlar almasına gerek kalmaz. Bu oluşan sistemler bulut güvenlikleri korunur halde olur. Bu da yeni iş içerisinde olan kişilerin düşük maliyetlerle etkin bir iş kurmasında yardımcı olur.Popüler Yazılar

GPT-4-Chat GPT(304 x 140 px)
GPT-4 Nedir? GPT-4 Nasıl Kullanılır?

Günümüzde yapay zeka (AI), hayatımızın her alanında giderek daha fazla yer ediniyor. Bu alandaki gelişmelerden biri de büyük dil modelleri (LLM) olarak bilinen AI modellerinin gelişimidir.GPT-4'ün özelliklerini, yeteneklerini ve potansiyel kullanım alanlarını inceleyeceğiz.

Ar-Ge

27 Aralık 2023 | 4 dk okuma

NotiSecure (4000 x 1600 px)
Bilgi Teknolojileri

15 Aralık 2023 | 2 dk okuma

büyük
Kurumsal Farkındalık Yönetiminde Teknoloji Kullanımı

Kurumsal dünyada başarılı bir farkındalık yönetimi, gün geçtikçe daha kritik hale gelir

Bilgi Güvenliği

18 Ekim 2023 | 4 dk okuma

Disaster_-recovery-services(304_×_140_px)
Kriz Anlarında İş Sürekliliği, Felaket Kurtarma (Disaster Recovery) En İyi Uygulamaları

Modern iş dünyasında olağanüstü durumlar, doğal afetler ve teknoloji başarısızlıkları gibi beklenmeyen durumlar her an ortaya çıkabilir. Bu tür olaylar, iş sürekliliğinin kesintiye uğramasına ve organizasyonların ciddi zarar görmesine neden olabilir. İşte bu noktada iş sürekliliği planlaması ve felaket kurtarma uygulamaları devreye girer.

İş Sürekliliği Yönetimi

22 Eylül 2023 | 3 dk okuma

(304_×_140_px)
Veri Tahminlemesi ile Kararlarınızı Verilere Dayandırın

Kararlarınızın geleceği şekillendirdiğini bilmek sizi endişelendiriyor olabilir. Ancak yalnızca sezgileriniz üzerinden hareket etmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 21. yüzyılın dijital çağında veri tahminlemesi, karar alma süreçlerinde büyük bir dönüşüm sağlıyor. İşte veri tahminlemesinin karmaşık dünyası! Kararlarınızı verilere nasıl dayandırabilirsiniz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Veri Çözümleri

24 Ağustos 2023 | 5 dk okuma

Compliance_and_Permission_Management_Privacy_and_Data_Protection_(378_×_240_px)
Veri Uyumluluğu ve İzin Yönetimi

Veri uyumluluğu ve izin yönetimi, kullanıcı gizliliği ve veri koruması açısından önemli bir ilişkiye sahiptir. Veri uyumluluğu, ilgili veri koruma mevzuatlarına ve standartlara uygun bir şekilde verilerin işlenmesini ve korunmasını sağlarken, izin yönetimi ise kullanıcıların verilerinin nasıl kullanılabileceğine dair kontrolleri içerir. Veri uyumluluğu, chatbotların gizlilik politikalarının, kullanıcıların verilerinin işlenmesi ve saklanmasıyla ilgili geçerli mevzuata uygun olarak hazırlanmasını gerektirir. Özellikle Avrupa Birliği'nde Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) gibi veri koruma düzenlemeleri, chatbotların kişisel verileri işleme süreçlerinde uyulması gereken çeşitli prensipler ve gereklilikler sunar. Bunlar arasında veri minimizasyonu, şeffaflık, veri erişimi ve kullanıcılara veri işleme süreçlerine rıza verme hakkı gibi konular yer alır.

Veri Uyumluluğu

21 Temmuz 2023 | 4 dk okuma

listing
CRM ve Pazarlama Otomasyonu Nedir?

CRM (Customer Relationship Management), müşteri ilişkilerini düzenleme ve yönetme anlamını taşır. İşletmelerin potansiyel müşteri kitlesi ile etkileşimlerini izlemek, yönetmek ve geliştirmek için kullandığı bir strateji ve teknoloji sistemidir. CRM, müşteri bilgilerini toplamak, depolamak, analiz etmek ve bu bilgilere dayalı olarak daha iyi müşteri deneyimi ve ilişkileri oluşturmak için kullanılır. CRM, müşterilerle ilgili bilgileri tek bir merkezi veri tabanında toplar ve bu bilgileri kullanarak müşteri etkileşimlerini takip eder. Bu veri tabanında müşteri iletişim bilgileri, satın alma geçmişi, destek talepleri, tercihleri ve diğer ilgili bilgiler yer alır. CRM, bu verilerin analizini yaparak müşterilerin ihtiyaçlarını, eğilimlerini ve davranışlarını anlamayı ve buna göre stratejiler geliştirmeyi sağlar.

CRM

23 Haziran 2023 | 4 dk okuma

Yapay_Zeka_Stratejileri_(620x473)
Yapay Zeka Destekli Stratejiler ile Üstün Müşteri Deneyimi

Günümüz iş dünyasında müşteri deneyimi sadece bir tercih değil, aynı zamanda işletmelerin başarısı için kritik bir unsurdur. İyi bir müşteri deneyimi; müşteri bağlılığını artırabilir, marka itibarını yükseltebilir ve rekabet avantajı sağlayabilir. Yapay zeka destekli stratejilerin yükselişi, işletmelerin müşteri deneyimini geliştirmek için kullanabilecekleri yeni araçlar sunar. Bu teknolojiler, müşterilerle daha kişiselleştirilmiş, duyarlı ve etkileşimli bir şekilde iletişim kurmaya ve işletmelere daha üstün bir müşteri deneyimi sunmaya yardımcı olabilir. Ancak yapay zeka destekli stratejilerin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için doğru strateji ve uygulamaların belirlenmesi önemlidir.

Yapay Zeka

08 Haziran 2023 | 4 dk okuma