Doğuş Datathon'un kazananları belli oldu

detail-image

Doğuş Teknoloji'nin bu yıl ilkini düzenlediği Doğuş Datathon yarışmasının kazananları belli oldu. Üçüncü olan 'Deli Veri' takımı 10 bin TL, ikinci olan 'Stan' takımı 15 bin TL ve birinci olan 'Tripel' takımı 20 bin TL’lik ödülü almaya hak kazandı.

Doğuş Datathon adıyla düzenlen yarışmada katılımcılar, Doğuş Grubu bünyesindeki şirketlerden sağlanan verileri kullanarak projeler üretti, yaratıcılıklarını konuşturdu.

Doğuş Teknoloji'nin bu yıl ilkini düzenlediği Doğuş Datathon 2020’de 755 bireysel başvuru alındı ve organizasyon 64 takımın katılımıyla gerçekleşti. 9 Eylül tarihinde açılış etkinliğiyle başlayan organizasyonda Doğuş Otomotiv, Doğuş Yayın Grubu ve Dream Grubu'na ait konuların verileri anonimleştirilerek katılımcılar ile paylaşıldı ve Doğuş Teknoloji’nin ortakları ile sağlayacağı platformlarda (Google, Amazon, Microsoft, Oracle gibi) katılımcılardan projelerini geliştirmeleri istendi.


9 Eylül tarihinde gerçekleştirilen açılış etkinliğinin ardından 13 Eylül tarihinde kadar takımlar çalışmalarını gerçekleştirdi ve projelerini teslim ettiler.

Projeler arasında öne çıkan yaklaşımlar;

Normalin üzerinde verilen siparişlere yönelik özel yapılan çalışmalar (Holt Winters' Yöntemi ile), Modern makine öğrenmesi yöntemlerinin (özellikle boosting algoritmaları) ve derin olmayan bazı yapay sinir ağlarının kullanılması ile Birkaç Makine Öğrenmesi çözümünün ard arda kullanıldığı bir ML pipeline çözümü oldu.

Proje teslimlerinin ardından Jüri değerlendirilmesi yapıldıktan sonra 19 Eylül Cumartesi günü finale kalmayı başaran 13 takım açıklandı. 20 Eylül tarihinde gerçekleşen final etkinliğinde jüri üyeleri ve katılımcılar 13 takımı da dinledi.

Jüri üyeleri bütün takımların sunumlarını ve yaklaşımlarını dinledikten sonra, aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmelerini gerçekleştirdi:

Araştırmacı ve yenilikçi fikir: Konunun net ele alınması, verilen konu özelinde araştırma ve yeni yaklaşım sergilenmesi.
Story Telling: Etkin ve anlaşılır bir sunum ile yapılan çalışmaların anlatılması ve özgün çözüm yöntemi.
Çözüm: Konunun çözümü net ifade edildi mi? Problem için alternatif çözüm önerileri ve özgün çözüm yöntemi.
Veri odaklı geliştirme: Veri kaynakları çeşitliliği, verinin çözümle ilişkisi.

Paylaş:

Diğer Haberler