RPA Teknolojisinde katma değer üretiyor Doğa Sigorta'ya hız ve verimli dönüşüm sağlıyoruz.

09 Kasım 2022

Doğa Sigorta; geniş yelpazede sunduğu sigorta seçenekleriyle kurulduğu tarihten itibaren müşterilerine kaliteli ve güvenilir hizmet sunan Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden biri olmakla beraber teknolojik gelişmeleri yakından takip etme gayreti ile sigortacılık sektöründe ayrı bir yere sahiptir. Türkiye’de sunduğu yenilikçi ve inovatif sigortacılık hizmetleri, Doğa Sigorta’nın teknolojik altyapı kapasitesine yatırım yapmasını ve değer odaklı teknoloji çözümlerine yönelmesini gerektirmektedir.

3

Yeni Bir Teknolojik Çözüm: RPA

Robot süreç otomasyonu (RPA), manuel bir şekilde işgücü gerektiren ve sürekli tekrarlanan işlerin yazılım robotları sayesinde gerçekleştirilmesidir. Artan verim sayesinde değer elde etme süresi ve hata oranı minimuma iner.

Doğa Sigorta, dijitalleşme stratejileri doğrultusunda Ağustos 2020’de müşterilerine ve çalışanlarına daha verimli çalışma koşulları yaratan, basit, tekrar eden, kısa süreli ve uzun süreli iş ayırmaksızın günlük ve uzun vadeli rutin işleri üstlenen RPA teknolojisine yatırım yapmaya karar verdi.

Bu inovatif yaklaşım sonucunda sanal çalışanlar üzerinden ilerletilen süreçlerle çalışma verimliliğinin ve hizmet kalitesinin arttırılması sağlandı.

RPA Teknolojisiyle Şirket İçi Gelişim

Doğa Sigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijitalden Sorumlu Yöneticisi Şeyda Acar, yaptıkları RPA teknolojisi yatırımı ile gece, gündüz ve tatil ayırmaksızın ihtiyaç duyulan her alanda tüm birimlere fayda sağlaması için geliştirilen robot çalışan (Robotic Process Automation) ile müşterilere daha hızlı ve hatasız çözümler üretip memnuniyeti en üst seviyeye taşımayı amaçladığını söyledi.

Şirketler için teknoloji dönüşümünün uzun bir yolculuk olduğunu da ekleyen Şeyda Acar, bu yolculukta yol arkadaşı olacak partner firmanın çok önemli olduğunu paylaştı. Sektörün en önde gelen firmalarınında biri olan Doğuş Teknoloji ile çalışmayı tercih ederek özellikle Doğuş Teknolojinin de yönlendirmesi ile doğru ürün seçimi yapma şansı bulduklarını belirtti ve sektördeki deneyimleri ile de doğru süreç seçimi konusunda önemli destek olduğunu vurguladı.

Doğuş teknoloji ile yaptıkları süreç avı çalışmaları (RPA Safari) ile şirkette RPA teknolojisine yönelik farkındalık oluşturduklarını da ayrı bir parantez açtı.

Metal Yakalı Sanal Çalışan Dosigo !

Doğa Sigorta için, şirkette RPA robotlarının, çalışanlar ve müşteriler tarafından sahiplenilmesi ile metal yakalı Dosigo adını verdikleri bir sanal çalışan oluşturuldu. Dosigo ile 2022’de 6 departmanda 10 dan fazla iş süreci yönetildi. 100.000 den fazla işlem yapan Dosigo ile çalışanların 2 bin saatlik işgücü tasarruf edildi.

Sanal çalışan tarafından;

• İşlem süreleri 10 dakikadan 2 dakikaya düşürüldü

• Müşterilere 7-24 teklif sunabilme kolaylığı elde edildi

• Hatalı kayıtların takip edilebilmesi ve müşteri verilerinin temizlenmesi

• Müşteri ve çalışan memnuniyeti artışı meydana geldi

• Yeni iş fırsatları oluşturuldu.

Akıllı asistan Dosigo, artık, Doğuş Teknoloji sayesinde 7/24 operasyonel destek veren bir çalışan olarak değerlendiriliyor.

Paylaş: