Otel Sektöründe Operasyonel Verimlilik, Siber Güvenlik ve Sürdürülebilirlik Alanlarına Etki Ediyoruz

20 Mayıs 2024

meraki-Banner-2400x750

D-Resort Göcek, D Maris Bay, D-Resort Ayvalık, Maçakızı ve Villa Maçakızı otelleri Türkiye'nin en gözde tatil beldelerinde yer alır ve her yıl binlerce yerli ve yabancı misafir ağırlayarak; berrak bir deniz, eşsiz bir tabiat eşliğinde kusursuz bir konaklama deneyimi sunar. 

 

Oteller, misafirlerine sunduğu bu güzel deneyim sayesinde artan talepleri karşılarken kaliteden ödün vermemek için tüm süreçlerinde sürekli olarak iyileştirme yapmaktadır. Zamanla artan yoğun talep ile dijital destekli kanallardan verilen hizmetin dengesini kurmak bazı dönemlerde zorlayıcı olabilmektedir. Karmaşık ağ altyapısı nedeniyle operasyonel verimliliğini ve müşteri memnuniyetini korumak zorlaşmıştır. Dijital çağın en öncelikli ihtiyaçları arasında görülen internet hizmeti için, bu otellerde farklı markalardan ve modellerden faydalanılıyor, bu da çok sayıda ağ cihazının yönetimi demek oluyordu. Bu yönetim karmaşık ve zaman alıcıydı. Eski ağ altyapısı siber saldırılara karşı savunmasızdı ve otel misafirlerinin verilerini riskli bir duruma sokuyordu. Kesintisiz ve yüksek performanslı Wi-Fi bağlantısı sağlayamamak, misafir memnuniyetini olumsuz etkilemekteydi. 

 

Cisco Meraki Çözümüyle Gelen Doğuş Teknoloji 

Türkiye’nin gözde otellerinden D-Resort Göcek, D Maris Bay, D-Resort Ayvalık, Maçakızı ve Villa Maçakızı yaşanan bu problemleri çözmek için Cisco’nun partneri Doğuş Teknoloji’nin kapısını çaldı. Doğuş Teknoloji olarak, bu problemleri çözmek için her biri alanında uzman ekiplerimiz tarafından farklı ağ çözümleri değerlendirilmeye başlandı. Güçlü ortaklarımızdan Cisco’nun Meraki çözümü, bulut tabanlı yönetim, gelişmiş güvenlik özellikleri ve yüksek performanslı Wi-Fi bağlantısı gibi sunduğu birçok avantajla öne çıktı. Otellerde Wi-Fi 5 Teknolojisi’nden Wi-Fi 6 Teknoloji’sine geçiş için çalışmalar başladı. 


Tecrübe ve Uzmanlık Birçok Alanda Başarı Getirdi 

Otellerin ihtiyaçlarını ve sektördeki trendleri derinlemesine analiz ederek, Meraki'nin sunacağı faydaları net bir şekilde öngördük. Bu öngörü ve uzmanlığımızla, her bir otele özel bir çözüm tasarladık ve Meraki'nin kurulumunu gerçekleştirdik. Bu süreçte, Meraki'nin sunduğu tüm imkanları en etkin şekilde kullanarak otellerimizin müşterine en iyi şekilde hizmet verebilmesi için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Cisco’nun Meraki kurulumu ile otelcilik sektöründe bir değer yaratmanın yanı sıra bu çalışma ile otellerin operasyonel verimlilik, siber ve fiziksel güvenlik ve sürdürülebilirlik alanlarına önemli katkılar gerçekleştirdik. 

 

En Üst Seviyede Operasyonel Verimlilik  

Cloud üzerinden anlık yönetim ve uzaktan müdahale imkanı sunulurken, cihazların rol bazlı kurumları ile entegrasyon oldukça hızlı ve kolay gerçekleşti. Planlanan cihazların bir ay gibi kısa bir sürede tedarik edildi ve kuruluma hazırlandı. Anlık olarak hem network cihazı hem de son kullanıcı cihazı bazlı analiz yeteneği ile problemler hızlıca çözüldü. Üreticinin standart sağladığı 7x24 servis ve ürün değişim desteğinin yanı sıra mevcut kullanılan aynı model ürünlerin stabilizasyonu ve operasyonel tecrübesi de sürecin sorunsuz geçmesine katkı sağladı. Kullanıcı ayak izi takibi ile anlık yoğunluk bilgisi ve planlama kolaylığı sunulurken sahada harcanan efordan tasarruf edildi. 

 

Hem Siber Hem Fiziki Güvenlik  

Doğuş Teknoloji olarak otellerde kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Meraki'nin sunduğu anlık güncellemeler ve gelişmiş analizler ile siber saldırılara karşı otelleri her zaman tetikte bir hale getirdik. Buna göre; yazılım açıkları anında kapatılıyor, ağ trafiği derinlemesine analiz edilip anormallikler anında tespit edilerek siber saldırılara karşı yüksek koruma sağlandı. Misafirlerin bilgileri ve ödeme işlemleri PCI sertifikası ile güvence altına alınırken, misafir ağı izolasyonu ile misafirlerin ana ağa yetkisiz erişimi engellendi. Wifi ve Bluetooth üzerinden demirbaş ve personel izlenebilirliği ile tesis genelinde güvenlik sağlanıldı. Bu dönüşüm sayesinde otellerin hem siber hem de fiziki güvenliğe karşı korunaklı hale gelmesi sağlanıldı. 

 

Enerji Tasarrufu ile Sürdürülebilirlik 

Oteller, Meraki ile sadece siber güvenliğini değil, sürdürülebilirliğini de güçlendirdi. Ayrıca geleceğe yatırım yaparak hem çevreye hem de ekonomiye katkıda bulunuldu. Cihazlar, bağlantı veya veri akışı olmadığı zamanlarda enerji tasarrufu yaparak çevreye katkıda bulunulması sağlandı. Auto-Mesh özelliği ile lokal uplink arızalarında yedekleme yaparak yapının çalışabilir durumda kalması sağlandı. 

 

Doğuş Teknoloji ile Müşteri Memnuniyetinde Artış Yaşandı 

Meraki'nin sağladığı kesintisiz ve yüksek performanslı Wi-Fi bağlantısı sayesinde otellerin misafirleri, konaklamaları boyunca kusursuz bir internet deneyimi yaşayarak 4.9 puanlık yüksek bir memnuniyet puanı verdi. Otel sektöründeki birçok işletmenin karşılaştığı problemler teknolojik çözümler ile hızlı sonlanabilir. Sorunun temel kaynağının tespiti ve sürecin analizinin ardından Cisco ile olduğu gibi doğru işbirliği ile en iyi çözümler başarıyı getirmektedir.  

  

Doğuş Teknoloji olarak, teknolojinin her alanında öncü çalışmalara ve başarı hikayelerimize bir yenisini eklemeye devam edeceğiz. Otel sektöründe Cisco ile elde ettiğimiz bu başarı hikayesinin, diğer otel işletmelerine de ilham kaynağı olmasını diliyoruz. 

Paylaş: