Google Cloud Platform ve Google Data Studio ile Veri Akışını Uçtan Uca Takip Edilebilir Hale Getirdik

14 Eylül 2022

3

İstanbul Boğazı’nda sahip olduğu eşsiz konumu, tarihi şehir dokusu ve modern mimari ile birleştiren Galataport İstanbul, dünyanın en önemli destinasyon projeleri arasında yer almaktadır. Kültür, sanat, alışveriş ve gastronomi tutkunlarının da yeni adresi olan Galataport İstanbul, dünya standartlarındaki kruvaziyer limanı ile birçok yeni yaşam alanına ev sahipliği yapmaktadır.

Galataport, mağazalar, websitesi, otopark ve mobil uygulama da dahil olmak üzere çok fazla farklı veri kaynaklarını barındıran bir tesistir. Veri kaynaklarının çeşitliliği , yoğun bir analiz, entegrasyon, veri tanımlama ve aşırı çıktı süreçlerine odaklanmayı beraberinde getirmiştir. Birleştirmek için standart olmayan methodlar ve farklı veri platformları uygulanmıştır Galataport İstanbul verileri yeni olduğu için veri standardizasyonu ve revizyonları için ekstra çaba harcanmıştır.

Galataport'un tanımlanabilen, ilişkilendirilebilen ve yakın gerçek zamanlı olarak birleştirilebilen çeşitli veri kaynaklarını tek bir ortamda görüntüleyebilmesi, hızlı aksiyon alabilmesi, doğru stratejiyi belirleyebilmesi ve bu sayede rekabet gücünü artırabilmesi, bu projenin yapı taşlarını oluşturmuştur.

Galataport'un Veri Mimarisinin Google Cloud Ortamında Modernizasyonu

Galataport Google Cloud Projesi ile Galataport'un 20'den fazla iş paydaşından toplanan 50'den fazla veri seti, Google Cloud ortamında modernize edilmiş bir altyapı ile toplandı, işlendi ve hizmete sunuldu.

Verilerin alındığı ve beslendiği her nokta için küçük bir proje modeli geliştirildi. Merkezi yapıyı besleyen bağımsız ve asenkron akışlar oluşturuldu. Çeşitli kaynaklardan gelen veriler zenginleştirilerek yine her kaynağa asenkron veri beslemesi ile son kullanıcı beslenmeye başlandı.

Bulut üzerinde kullanılan IAAS (Infrastructure as a Service) ve PAAS (Platform as a Service) ürünleri ile bakım ve altyapı maliyetleri ortadan kaldırıldı, geliştirme maliyetleri minimum düzeyde tutularak veri büyümesiyle genişleyebilen altyapı ve bir faturalama altyapısı oluşturuldu. Bu tekilleştirilmiş ortam sayesinde çıktıların doğruluğu artırıldı ve karar verme süresi en aza indirildi.

Bulut teknolojisi ile her zaman gerçek zamanlı veri erişimi ve hızlı veri keşfi!

Bu proje ile milyonlarca müşteriye hizmet sağlayan Galataport'un müşterilerini daha iyi tanıma, öngörüde bulunma ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma konusunda pazarda öne çıkması sağlandı. Ek olarak, stok yönetimi, akıllı fiyatlandırma, sistem arıza kontrolü, tesis yönetimi gibi eklentilerle verilerden değer çıkararak işletim maliyetlerini düşürdük ve süreçlerde otomasyonu arttırdık.

Milyonlarca müşteriye ulaşan Galataport, müşterilerini ve hizmetlerini neredeyse yakın gerçek zamanlı olarak tanıma, öneri üretme ve hızlı kararlar alabilmek için değerli içgörüler edinme fırsatı buldu. Çok kanallı veri yönetimi bire düşürülerek ürünler arasındaki etkileşim ve bu verilerin anlamlandırılması hızlandırıldı. İş birimlerinin, kendi verilerini hızlı bir şekilde keşfedip anlayabilmeleri ve etkin kararlar alabilmeleri sağlandı.

Galataport'taki müşteri deneyimi ve diğer önemli KPI'lar, Google Cloud ortamından yakın gerçek zamanlı veri akışı sağlanarak hazırlanan Google Data Studio dashboardları ile uçtan uca takip edilebilir hale geldi.

Paylaş: