Doğuş İnşaat İş Birliğiyle Yapay Zeka ile Çimento Fiyatlarını Tahmin Ediyoruz!

13 Mayıs 2024

BasarıHikaye_Banner_2400 × 750tr

Doğuş Teknoloji olarak yapay zeka konusunu bütünsel olarak ele alarak bu alanı şirketler ve ülkeler için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Bu doğrultuda bilişim sektöründe öncü adımlardan birine imza attık.


Doğuş İnşaat iş birliğiyle yapay zeka ile çimento fiyatlarını tahmin ederek inşaat sektöründe yeni bir dönemi başlatıyoruz. Derin öğrenme modelleri, veri bilimi ve yapay zeka kullanılarak gerçekleştirilen bu proje, çimento alımlarında veriye dayalı karar alma süreçlerini sağlayarak önemli maliyet tasarrufları elde etmeyi amaçlıyor. Yapay zeka ve veri odaklı yapılan çalışma, Türkiye'deki inşaat sektöründe örnek projelerden biri olarak çimento fiyatlarını tahminleme konusunda yapay zeka kullanımı açısından öncü nitelik taşıyacak. 


Konuyla alakalı Doğuş Teknoloji Veriden Sorumlu Genel Müdür Yardımcımız Özcan Çavuş, “Rekabetin yoğun yaşandığı iş dünyasında müşterilerin veri süreçlerini baştan sona, etkili bir şekilde yönetebilmesini sağlayabilmek oldukça önemli, inşaat sektörü de rekabetin yoğun olduğu kritik bir sektör... Malzeme tedariki günümüz ekonomisinde karlılık açısından önemli bir hal aldı. Örneğin; bu proje kapsamında ele aldığımız çimento gibi inşaat malzemelerinin döviz odaklı fiyatları periyodik olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle, önemli bir bütçe kalemi olan çimento alımlarında doğru tahminler yapmak kritik bir öneme sahip. Doğuş Teknoloji olarak Doğuş İnşaat ile yaptığımız bu iş birliğiyle, çimento fiyatlarını 1, 3 ve 6 ay sonrasına dair yüksek doğrulukla tahmin ediyoruz. Bu iş birliğiyle, veriye dayalı karar alma süreçleri ve yapay zeka algoritmalarının kullanımıyla çimento alımlarında maliyet optimizasyonu ve stratejik planlama sağlamak mümkün hale geliyor. İnşaat sektöründe benzer iş birliklerinin yaygınlaşmasıyla, sektörün daha verimli ve rekabetçi bir yapıya kavuşacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.


Bilişim sektöründe inovasyonun öncü şirketlerinden biri olmaya devam edeceğiz.

Paylaş: